Zmiany, zmiany przyszły!

Opublikowano: 2014-01-23
Od kilku miesięcy nosiliśmy się z myślą o założeniu bloga Windu CMS. Jednak zawsze mieliśmy na głowie inne, ważniejsze i bardziej pilne rzeczy do zrobienia. Mieliśmy też mnóstwo wątpliwości. Czy jesteśmy na tyle dużym projektem, aby pisać bloga? Na co nam to? Czy mamy coś ciekawego i ważnego do przekazania? I przede wszystkim: czy ktokolwiek chciałby nas w ogóle czytać?!

Ostatni rok przyniósł jednak wiele zmian. Niektóre przyszły niemal niedostrzegalnie, pod osłoną długotrwałego, żmudnego procesu - rozwoju. Inne wkroczyły w życie WinduCMS z hukiem i błyskiem. Zwłaszcza ostatnie miesiące przyniosły prawdziwą rewolucję. Znaleźliśmy wreszcie biuro, powiększyliśmy zespół, zaliczyliśmy kilka wywiadów i publikacji, przeprowadziliśmy pierwsze rozmowy z inwestorami, wyznaczyliśmy sobie konkretne cele do osiągnięcia i zaplanowaliśmy (o ile w przypadku branży startupowej cokolwiek da się zaplanować...) przyszłość projektu.

Ani się zorientowaliśmy a z małego, budowanego w domowym zaciszu projektu staliśmy się prawdziwym startupem, coraz mocniej zadomawiającym się na rynku. Jednak wydarzeniem, które ostatecznie popchnęło nas do napisania tego tekstu był wczorajszy finał konkursu UPC Think Big.


Pewnie wielu z Was - naszych fanów i obserwatorów - pamięta głosowanie, do którego gorąco Was zachęcaliśmy w zeszłym miesiącu. W listopadzie 2013 decyzją jury zakwalifikowaliśmy się do półfinału. Dzięki wsparciu naszej społeczności na początku stycznia wyszliśmy z niego na pozycji lidera, uzyskując rekordową liczbę ponad 1700 głosów!

phpThumb_generated_thumbnailjpg

Jednak prawdziwą weryfikacją naszego projektu była wczorajsza gala finałowa. Musieliśmy zaprezentować nie tylko pomysł na biznes, ale również - a może przede wszystkim - udowodnić, że ma on potencjał i jesteśmy w stanie go zrealizować. Oceniało nas jury, w skład którego weszli: Dariusz Bogdan - podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Michał Brański - współtwórca Grupy o2, Grzegorz Kiszluk - redaktor naczelny magazynu Brief, Olga Kozierowska - twórczyni projektu Sukces Pisany Szminką, Barbara Sielicka - redaktor prowadzący Bankier.pl, Artur Kurasiński - bloger i przedsiębiorca, Bartłomiej Gola - Partner Zarządzający SpeedUp Venture Capital Group, a także Agnieszka Zawistowska - dyrektor usług dla biznesu w UPC Polska oraz Patrycja Gołos - dyrektor ds. korporacyjnych i polityki publicznej w UPC Polska.
 
1546370_502661379846372_324610269_n

Oprócz prezentacji musieliśmy również obronić projekt, odpowiadając na pytania od ekspertów. Nie było więc łatwo! Udało nam się jednak przekonać komisję do naszego rozwiązania. Windu CMS zajęło 2 miejsce, uzyskało też 10 000 złotych na rozwój projektu oraz wyróżnienie i zaproszenie do rozmowy o przyszłości naszego startupu z SpeedUp Group Venture Capital. Nieźle jak na pierwsze publiczne przedstawienie projektu, prawda? :)

1451413_10202341243364008_1533650865_n

Dało nam to trochę do myślenia. Emocje jeszcze nie opadły, ekscytacja wczorajszymi wydarzeniami nadal napędza nas lepiej niż kofeina, ale mamy już na tyle racjonalny osąd sytuacji, aby nieco zmienić myślenie o naszej działalności. Ostatnie zdarzenia pokazały, że nie jesteśmy już małym projektem, rozwijanym dla własnych potrzeb. Zostaliśmy docenieni przez ludzi z ogromnym doświadczeniem. Poznaliśmy inne, niesamowite zespoły i ich produkty. Usłyszeliśmy mnóstwo słów wsparcia, gratulacji, przekonania o rychłym sukcesie. Nie chcę pisać banałów o tym, że potencjał projektu został dostrzeżony. My od zawsze wiedzieliśmy, że Windu to świetny produkt. W końcu sami z niego korzystamy. Ale miło jest pomyśleć, że również inni - nie tylko nasze rodziny i znajomi - podzielają to przekonanie. Kierunek, który obraliśmy, możemy uznać za właściwy. Przynajmniej na razie... :)

Wygraną traktujemy jako ogromną szansę - dzięki dofinansowaniu od UPC wdrożenie Windu Cloud ruszy do przodu, a czas wejścia usługi SaaS na rynek skróci się o 1,5 - 2 miesiące. Ten pierwszy sukces traktujemy jako początek drogi i motywację do dalszej, jeszcze cięższej pracy. Niebawem napiszemy więcej o kolejnych krokach, planach, celach, a także o historii projektu. A tymczasem niniejszy wpis, otwierający WinduBloga, niech będzie takim optymistycznym światełkiem na długą i z pewnością bardzo wyboistą startupową drogę. Dziękujemy, że jesteście z nami. Nigdzie nie odchodźcie, bo zdecydowanie to nie jest nasze ostatnie słowo! :)

Anna Karcz-Czajkowska,
Adam Czajkowski,
ekipa WinduCMS